ul. Warszawa

W latach 70. dwaj ekolodzy akustyczni Peter Huse i Bruce Davis stworzyli klasyczną pracę radiową Directions. Podróżując po Kanadzie, zarejestrowali wskazówki udzielane im przez napotkanych po drodze mieszkańców ich kraju. Powstał w ten sposób barwny kolaż lokalnych dialektów, charakterów, osobowości. Swoista mapa dźwiękowa Kanady.

Zainspirowany pracą radiowców-ekologów, pół wieku później odbywam – wyjątkowe przez wzgląd na sytuację – mikropodróże, spacery dźwiękowe po Warszawie, pytając przechodniów o drogę. Tworzę swoisty portret różnorodnych głosów mieszkańców miasta i dokumentację jego środowisk akustycznych. Nagrania złożyły się na eksperymentalne słuchowisko radiowe ul. Warszawa.

ul. Nagraniowa, skrzyżowanie z Kompozytorską: Krzysztof Marciniak
ul. Ilustracyjna: Małgorzata Greszta
ul. Czasoprzestrzenna: Warszawa, sierpień-październik 2020

•••

ul. Warszawa
ul. Chodź, wyjdźmy na spacer, zgubmy się, popytamy ludzi o drogę!
ul. Cześć, możesz mi pomóc? Poznajmy się – powiedz, jak brzmi twój głos, jak myślisz o przestrzeni, jakie wybierzesz słowa, żeby mnie poprowadzić. Kleję mapę miasta z plastrów tych krótkich znajomości.
ul. Jeszcze na odchodnym! Sądzisz, że wbrew wszystkiemu, co się teraz wokół nas dzieje, potrafimy zabrzmieć sobie serdecznie na tle ulicznego zgiełku?
ul. Mikropodróżna, róg Słuchowiskowej
ul. Architektów, Kolaży, Kalejdoskopów

•••

ul. Brukowaną Alejką W Górę – wiedzie torami od Dworca Południowego w kierunku Kina Moskwa, do Łazienek, dalej przecinką od pomnika Szopena, aż do pomnika Wojciecha o niewiadomym nazwisku.

ul. Złapałem Ładnego Samca – biegnie precyzyjnie wskazaną przez mieszkańców trasą: od placu Szembeka, opodal wojskowego szpitala wyglądającego jak cegła, przez park, którego patron określił Grochów mianem „przedmurza Warszawy”, rondo Wiatraczna, zawija ostro w lewo przy Klubie Sportowym „Orzeł”, dalej już prostą drogą do dźwięcznego unisona przy Dworcu Wschodnim.

 

ul. Pyko Ryzyko – gra w chińczyka wokół PeKiNu po wysiądnięciu na Centralnym, szachownica pytań o pytanie o drogę, na której pykający zostaje znienacka zapykany.

 

ul. Tam Za Szkołą Jest Przedszkole – droga przez mlekiem i miodem płynącą krainę placów zabaw, spożywczych, warzywniaków i aptek, gdzie wszędzie jest blisko, zaś każda osoba na twojej drodze będzie nieletnim, rodzicem, dziadkiem albo babcią.

ul. Na Końcu Potuptał Łoś – szlak na dalekiej północy. No ja bym na miejscu pana się tam nie pchał o tej porze, nie znając drogi, szczególnie, że już się ściemnia. A tam dalej nie będzie się kogo spytać.

•••

ul. Etyczna: Wszystkie osoby wiedziały, że ich wypowiedzi są nagrywane w celu stworzenia eksperymentalnego słuchowiska i wyraziły na to zgodę. Jestem ogromnie wdzięczny za każdy głos, tylko część spośród przeprowadzonych rozmów udało się wkomponować w pracę.
ul. Sanitarna: Nagrania przeprowadzone zostały przy zachowaniu rygorystycznych środków ostrożności w związku z zagrożeniem epidemiologicznym.
ul. Pomysłowa: ul. Warszawa jest realizacją idei zaczerpniętej z klasycznej soundscape composition pod tytułem Directions Petera Huse’a z 1974 roku. Członkowie World Soundscape, Project Peter Huse oraz Bruce Davis, nagrywając materiał do serii audycji radiowych Soundscapes of Canada, w różnych prowincjach kraju zarejestrowali głosy osób udzielających im wskazówek, jak mają dotrzeć do miejsc o specjalnych walorach brzmieniowych. Nagrania te posłużyły następnie jako materiał do godzinnego kolażu dźwiękowego, który wszedł w skład cyklu Soundscapes of Canada.
ul. Dziękczynna: Projekt dofinansowany z funduszy m.st. Warszawy.ZNAK_PROMOCYJNY_FC_PL-01

 

zrzut-ekranu-2016-10-08-o-09-50-55
zrzut-ekranu-2016-10-08-o-09-50-55

skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s