O autorze | About

Krzysztof Marciniak – warszawski muzykolog, krytyk, ekolog akustyczny. Członek kolektywu redakcyjnego magazynu o muzyce współczesnej „Glissando”. Czynnie marzy o strojeniu świata.


Krzysztof Marciniak is a Warsaw musicologist, critic and acoustic ecologist, editor of the „Glissando” magazine. He actively dreams about the tuning of the world.

kadebeem@gmail.com
www.soccos.eu
www.glissando.pl

Autor jest stypendystą Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w roku 2021.


Zrzut ekranu 2015-10-31 (godz. 09.34.59)Zrzut ekranu 2015-10-31 (godz. 09.34.59)

2 uwagi do wpisu “O autorze | About

 1. Panie Krzysztofie, przeczytałam Pański artykuł poświęcony ekologii akustycznej (Magazyn TVN) i zachwyciła mnie ta idea, która Pan propaguje. Mam jednak kilka zasadniczych uwag. Idee zawsze bywają piękne, ale proza życia bywa okrutna. Mnie, jakiś czas temu , cztery metry od mojego domu otwarto klub fitness, który działa do 23.00 przez cały tydzień oraz nieco krócej w soboty i niedziele. Łomot muzyki (zumba, sztuki walki itp) i wrzaski prowadzących zajęcia porażał, więc do ogrodu przestaliśmy wychodzić (moje zwierzęta też bały się do niego wyjść). Z ogrodu wyniosły się ptaki, świerszcze i jeże, które teraz bywają rozjeżdżane przez samochody (jest ich teraz znacznie więcej, a na „siłkę”. trzeba obowiązkowy przyjechać „wypasioną bryką”). Walczyłam i nadal walczę z tą sytuacją, ale efekty są mizerne, a tak niewiele potrzeba aby to zmienić. Wystarczyłoby wygłuszyć pomieszczenia, zainstalować rolety dźwiękochłonne itp. Ale do tego potrzeba też wyobraźni i „uważności” na drugiego człowieka (sąsiada) . Właściciele takich klubów i trenerzy którzy prowadzą tam zajęcia nie widzą takiej potrzeby, bo prościej i taniej jest np. otworzyć szeroko okna. Zapewne jest to zdrowsze dla ćwiczących (spędzających tam sporadycznie ok 1-2 godzin tygodniowo), ale moje zdrowie i słuch są zrujnowane (mieszkam (24 h i codziennie) w sąsiadującym domu).Wygląda więc na to, że spoza czubka własnego nosa niewiele widać, a i nie chce się tak daleko patrzyć. Myślę, że w kwestii ekologii akustycznej jest ogromnie dużo do zrobienia, ale kluczowa sprawa ta zmiana mentalności młodych ludzi, z egoizmu i narcyzmu na empatię do drugiego człowieka. Pozdrawiam
  Bożena 60+
  Ps.
  W podobnej sytuacji jest rzesza mieszkańców, którzy w blokach mieszkają nad lokalami prowadzącymi działalność fitness.

  • Szanowna Pani Bożeno,

   bardzo dziękuję za ten komentarz. Proszę wybaczyć opóźnienie w odpowiedzi. Oczywiście sytuacja, którą Pani opisuje jest przerażającym przykładem czegoś, co można nazwać przemocą akustyczną i w żadnym wypadku nie mieści się ona w ramach postulowanej w ekologii akustycznej dźwiękowej różnorodności. To, że nie domagałbym się radykalnego wyciszenia wszystkich i wszystkiego, nie jest równoznaczne z akceptacją akustycznego zanieczyszczenia na skalę, której Pani doświadcza.

   W poprawnie funkcjonującym społeczeństwie cisza w ramach osiedla byłaby przedmiotem uczciwych wielostronnych negocjacji, a właściciele wszelkich biznesów muszą brać pod uwagę przede wszystkim społeczny koszt ich aktywności na polu pejzażu dźwiękowego. Starałem się przedstawić mój punkt widzenia w dziedzinie negocjowania ciszy w tekście „Instrukcja obsługi ciszy nocnej” opublikowanym rok temu na łamach „Znaku”. Na dole załączam link do tego artykułu. W przedostatniej sekcji „Uciszanie” są wiadomości również o krokach prawnych, które można podjąć, gdy zawiodą wszelkie formy negocjacji (polecam szczególnie wspólne działanie z wszystkimi poszkodowanymi sąsiadami). Zakładam jednak, że w zaistniałej sytuacji są one już Pani znane. W polskim prawie nie pojawia się w ogóle słowo „cisza”.

   Pozdrawiam serdecznie!
   Krzysztof Marciniak
   https://kadebeem.wordpress.com/2020/05/05/instrukcja-obslugi-ciszy-nocnej/

skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s